Stay focused

Każdy dzień to tysiące informacji, setki decyzji, z czego większość podejmowana jest automatycznie. Oferty last minute, propozycje nie do odrzucenia, szanse które mogą się więcej nie powtórzyć. Wszechobecne banery krzyczące ‘musisz to mieć’ na przemian z ‘jesteś tego warta’. Skupienie się na czymkolwiek dłużej niż 5 minut w obecnym pędzie wymaga nie lada zdolności…

OK, skupić się ale na czym?

Chyba każda dziewczyna przypomina sobie chwile dzieciństwa i odpowiedź na pytanie ‘kim chcesz być kiedy dorośniesz?’. To nie było trudne. Jedyną słuszną odpowiedzią było ‘aktorką, która jest też piosenkarką a poza tym pracuje jeszcze jako modelka’. Full serwis, mierzyliśmy wysoko. Teraz, kiedy jesteś nieco starszy coraz częściej uświadamiasz sobie, że nie można mieć wszystkiego. Co więcej, jak mawiał mój dziadek – jak ktoś jest od wszystkiego to jest od (do) niczego. Pewnie z biegiem czasu zrozumiałeś, że nie możesz być najlepszy we wszystkim. Choćbyś starał się być najbardziej produktywną wersją samego siebie, prędzej czy później zauważysz, że doba ma tylko 24 godziny a tydzień siedem dni. Warto jednak wybrać jedną rzecz, skupić się i stać się w niej naprawdę dobrym. Jeżeli naprawdę nie wiesz czy powinieneś się zająć – zapytaj ludzi wokół- możesz się zdziwić jak bacznie obserwują Twoje życie i ile mają Ci do powiedzenia.

FOCUS ON…

Skupianie się to umiejętność, którą można w sobie wypracować. Nie jest łatwo, to wie każdy, ale nie jest to niemożliwe. To Ty decydujesz czy zaczynasz swój dzień przeglądem najistotniejszych informacji na pudelku czy porannym joggingiem. Praca na komputerze staje się udręką, kiedy pozwalasz sobie na ‘krótkie przerwy na facebooka’. LOL, coś takiego nie istnieje. Są osoby, którym świetnie pracuje się przy muzyce, są i takie, które po pięciu minutach zaczynają karaoke, które kończy się ekskluzywnym pokazem umiejętności wokalno-tanecznych. Każdy sam zna swoje słabe punkty i musi znaleźć swój własny sposób na ich eliminacje.

Jeżeli chcesz być skuteczny i dobry w jakieś dziedzinie, potrzebujesz dyscypliny. To niezbyt wygodne i przyjazne słowo, ale tylko w momencie, gdy stale masz przed oczami swój cel jesteś w stanie go zrealizować. Nie ważne czy chodzi o nagranie płyty, wymarzoną sylwetkę czy zdobycie serca słodkiej blondyneczki z klatki obok. Przestań gadać, zacznij działać, skup się.

Ważne kroki:

#1 Przeanalizuj fakty. Pomyśl o tym, co pasjonowało Cię w liceum, nad czym potrafiłeś spędzić długie godziny na wakacjach. Przypomnij sobie, w jakich dziedzinach odnosiłeś sukcesy, co przynosiło Ci satysfakcję. Nie bądź małym skromnym polaczkiem, czasami odnalezienie swojego celu trwa naprawdę długo, ale z pewnością nikt nie jest urodzonym beztalenciem.

#2 Rozwijaj się, inwestuj swój czas, wyznaczaj sobie cele. Czytaj branżowe czasopisma, zapisz się na warsztaty, praktykuj, znajdź ludzi z taką samą pasją. Zacznij marzyć o rzeczach nieprzeciętnych, spełniaj je małymi krokami i systematyczną pracą.

#3 Powiedz o tym ludziom. Nie ma nic bardziej irytującego a zarazem mobilizującego niż ludzie wypytujący o postępy. Część będzie trzymać za Ciebie kciuki, inni będą wypatrywać momentu, w którym się potkniesz. To już Twoja decyzja czy motywować Cię będzie udowodnienie hejterom jak bardzo się mylili czy pokazanie przyjaciołom, że warto było Cię wspierać.

#4 Czekaj na efekty. Jeżeli wyznaczasz sobie cel i skrupulatnie go realizujesz to nie ma opcji, żeby ominął Cię sukces. U niektórych kończy się Oscarem, dla innych możliwością przygotowania wystawy w strażackiej remizie. W obu przypadkach niesamowitą satysfakcją. Pracuj i oczekuj najlepszego.

Podziel się!

Podobne artykuły