Polaczek polaczkowi polaczkiem

Podobno nie wszyscy z Was są zadowoleni ze świątecznych prezentów – Mikołaj szepnął mi słówko, że to, dlatego bo książek nie czytacie, o literaturze pięknej nie wspominając. Dzisiaj zatem kącik literacki. Swego czasu Edward Stachura napisał wiersz, taki bardzo prawdziwy.

Człowiek człowiekowi wilkiem

Człowiek człowiekowi strykiem

Lecz ty się nie daj zgnębić

Lecz ty się nie daj spętlić

Człowiek człowiekowi szpadą

Człowiek człowiekowi zdradą

Lecz ty się nie daj zgładzić

Lecz ty się nie daj zdradzić

Człowiek człowiekowi pumą

Człowiek człowiekowi dżumą

Lecz ty się nie daj pumie

Lecz ty się nie daj dżumie

Człowiek człowiekowi łomem

Człowiek człowiekowi gromem

Lecz ty się nie daj zgłuszyć

Lecz ty się nie daj skruszyć

Człowiek człowiekowi wilkiem

Lecz ty się nie daj zwilczyć

Człowiek człowiekowi bliźnim

Z bliźnim się możesz zabliźnić

 

Polaczek polaczkowi polaczkiem- tak mogłabym brzmieć współczesna wersja tego wiersza. Polaczek niewiele ma wspólnego z Polakiem, takim pisanym wielką literą. Kto to polaczek? Polaczek to osobnik wierzący, że jak innym będzie się gorzej powodziło, to on sam będzie miał lepiej. Żyją wciąż porównując się do innych, skoro więc komuś potknie się noga, on wygrywa. Polaczki specjalizują się w ocenianiu współtowarzyszy – jak ktoś ma za dużo na koncie to, dlatego że ukradł, jeżeli lepiej zdał egzaminy to niewątpliwie ściągał a jak dostał lepszą pracę to przez znajomości, lewak jeden! Polaczki nie mają swojego charakterystycznego profilu – występują zarówno wśród świetnie wykształconych ludzi jak i tych, którzy nie grzeszą inteligencją, są bogaci i biedni, mieszkają w apartamentach i wiejskich chatach. Polaczkowatość opanowuje każdą grupę społeczną bez wyjątku. Nie ma za to problemu, żeby go rozpoznać. Wystarczy krótka wymiana zdań, w której udowodni Ci, że jesteś zerem a wszystko czego się podejmiesz poprowadzi Cię do porażki, więc lepiej żebyś się nie wychylał.

Paniii, czy to zaraźliwe jest?

Żeby dowiedzieć się czy polaczkowatość jest zaraźliwa warto zbadać co jest jej przyczyną. Zazdrość? Niedowartościowanie? Lenistwo i brak motywacji? Powodów może być wiele. Początkowo przebywanie z chorym jest drażniące, jednak z czasem organizm się uodparnia, co ostatecznie może doprowadzić do przejęcia wirusa. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i wielokrotnie niezbędna jest osoba z zewnątrz, która uświadomi polaczkowi jak poważny jest jego stan. Ważne jest również kontrolowanie swojego samopoczucia w przypadku dłuższego przebywania z chorym.

Recepta

Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest uświadomienie sobie, że czyjaś porażka nie przyniesie sukcesu do naszego życia. Wskazane jest zaprzestanie porównywania się do innych i skończenie z krytykanctwem, które nie przynosi nic oprócz zgorzknienia do serca polaczka. Polaczek to w mniejszym lub większym stopniu każdy z nas i to codzienna walka i decyzja na ile przejmuje nasz umysł. Polaczki lubią trzymać się w grupach, nakręcać i hejtować wszystko co się rusza. Czasem najsensowniejszym rozwiązaniem jest po prostu odsunięcie się i znalezienie ludzi, których pasją jest inspirowanie, motywowanie i popychanie nas do przodu.

 

Polaczku, który jesteś w każdym z nas – zrozum, że nic nie zyskujesz na podcinaniu skrzydeł innym, to motywowanie i bycie wsparciem zaprowadzi Cię dalej.

Podziel się!

Podobne artykuły