How old are you?

Każdy wie, że kobiet o wiek się nie pyta. Panom z kolei zdarza się wiekiem manipulować, w celach wiadomych. Raz jesteś za stary, innym razem za młody. W tym wieku Ci nie wypada, a mając tyle lat już nie powinieneś. Ale czy metryczka powinna mieć jakikolwiek wpływ na to jak żyjesz?

Mam 22 lata – to dużo czy mało? Z jednej strony babcia mówi, że całe życie przede mną a z drugiej jestem już za stara na trenowanie wielu sportów. Brakuje mi jeszcze 13 lat, żeby móc zostać prezydentem, ale mam już tylko 3 lata, żeby korzystać z programów studenckich.
Czy wiek jest istotny? Z podziwem obserwuje ludzi, którzy na emeryturze przeżywają drugą młodość podróżując po świecie a wiek nie jest dla nich przeszkodą. Czasem boli mnie serce, kiedy ludzie w moim wieku odczuwają paniczną potrzebę stabilizacji a ich umysł wypełniony jest myślami przeciętnego 60-latka.

Starości nie powoduje data wpisana w metryczkę, starość to coś na co każdy sam się decyduje.

Kojarzysz tą sytuację gdy pośród charczących bab, które gniotą Cię swoimi siatami spotykasz wzrokiem, taką która ma coś innego w oczach? Tak jak cała reszta, jest już pomarszczona i ma na sobie niemodne ubrania ale jest inna. Ma ten błysk w oczach, uśmiecha się do Ciebie i mimo że nie wymieniliście ani słowa czujesz nić porozumienia.
A może pamiętasz moment gdy opowiadając o swoich nietypowych planach na przyszłość znajomy skwitował to cynicznym uśmiechem w stylu ‘co ty wiesz o życiu, dziecinko!’. A wtedy gdy w wakacje zaproponowałeś wycieczkę autostopem i szybko zostałeś przywalony setką argumentów, że inna opcja niż all inclusive odpada bo będzie niewygodnie a poza tym takie przygody są niebezpieczne.

Skończyłeś 18lat więc powinieneś wybrać kierunek studiów (broń Boże, żebyś na nie nie poszedł – wtedy nic nie osiągniesz w życiu!). 25 urodziny to idealny moment, żeby założyć rodzinę więc rozglądaj się póki czas, chyba nie chcesz zostać starą panną?! Masz 30 lat i wciąż wynajmujesz mieszkanie? Hola, hola! Nie myśl, że wymigasz się od kredytu! 40 lat na karku to już chyba ten moment, w którym wypadałoby skończyć z głupimi żarcikami i stać się śmiertelnie poważnym człowiekiem.

Co to znaczy, że coś wypada? Trochę mnie już mdli, kiedy po raz kolejny słyszę, że mając tyle lat powinnam zrobić to, tamto i owamto. Wszyscy wokół są strasznie postępowi i tak bardzo trzymają kciuki za innowacyjne pomysły, ale gdy przychodzi co do czego, szybko powraca głos rozsądku i czują się w obowiązku przypomnieć Ci co w Twoim wieku należałoby zrobić.

Hej, pozwól że coś Ci powiem – nie ma takiego czegoś jak ‘wypada’. Możesz pójść na studia zaraz po maturze, możesz sobie zrobić rok wolnego, ale równie dobrze możesz ich nigdy nie zaczynać. Świat się nie zawali, serio. To ile masz lat siedzi w Twojej głowie a uniwersalne rozwiązania nie zawsze są najlepsze. Każdy ma swój idealny moment na to, żeby się ustatkować, zasadzić drzewo i wziąć kredyt na dom. To Twoja sprawa jak szybko zaczniesz się starzeć. Mam tylko jedną prośbę – nie każ innym starzeć się z Tobą.

Podziel się!

Podobne artykuły