Dorosłość, sic!

Kiedy masz naście lat marzysz o 18stych urodzinach, o chwili gdy będziesz mógł machać przed nosem sprzedawczyni w żabce dowodem i kupować to NA-CO-TYLKO-MASZ-OCHOTĘ. Nadchodzi długo wyczekiwany moment i oprócz całej masy przywilejów spada Ci na głowę sporo obowiązków, a wszyscy wokół oczekują od Ciebie więcej, bo przecież jesteś już dorosły. Ale czy to właśnie wtedy zaczyna się dorosłość? Może raczej w momencie, gdy nie musisz oddawać mamie reszty za zakupy i to nie dlatego że stała się bardziej hojna ale dlatego, że płacisz za nie sam. Dorosłość to także moment, w którym brutalnie przekonujesz się, że pieniądze nie pochodzą z bankomatu a ważne decyzje nie podejmują się same.

Podczas przeprowadzkowych porządków w moich rękach znalazł się pamiętnik z czasów gimnazjum, a w nim żenująca notatka pod tytułem, ‘kim będę za 10 lat’ (panie na niebiosach, jak dobrze, że wtedy nie blogowałam!). Zgodnie z moimi ówczesnymi wyobrażeniami powinnam teraz mieć naprawdę dobrze płatną pracę, okrutnie przystojnego mężczyznę wokół, którego będę się kręcić w zbyt wysokich obcasach. No i furę powinnam mieć, czerwoną. Cóż, nie wszystko poszło zgodnie z planem a moje wyobrażenie o dorosłości wciąż zderza się z mniej kolorową rzeczywistością.

Od czasu gimnazjum minęło już sporo czasu, ale czy upływające lata sprawiły, że jestem gotowa na dorosłe życie? Od momentu kiedy skończyłam 13 lat zmieniło się wiele – nauczyłam się porządnie całować, gotować dania, które dobrze komponują się z instagramowymi filtrami a nawet opanowałam skuteczne zbywanie pani, która co chwilę wydzwania z super ofertami. Wciąż jednak mam tylko 160cm wzrostu i niezmiennie słabą orientację w terenie, przez którą gubię się 38732 razy dziennie. Niby zmieniło się mnóstwo rzeczy ale wciąż za mało. W swoich wyobrażeniach wciąż jestem małą W. a codzienność serwuje mi wyzwania jak dla całkiem dorosłej osoby.

Siedząc bezpiecznie w domu, planując samodzielną przyszłość wyobrażasz sobie moment, w którym będziesz już gotowy. Ale tak naprawdę, nigdy nie jesteś gotowy. Możesz przeczytać milion poradników, wszystko perfekcyjnie zaplanować a jednak wciąż pojawiać się będą sytuacje absolutnie zaskakujące. Możesz wchodzić w dorosłość z dobrym scenariuszem – ‘w tym wieku znajdę dobrze płatną pracę, po tych urodzinach wezmę ślub a dwa lata później spłodzę syna’. Świetnie, że wszystko sobie tak dobrze zaplanowałeś, szkoda tylko, że w dorosłym życiu nie wszystko układa się tak jak Ty chcesz.

Pewne jest to, że nie ma się co spinać. Możesz być wiecznym studentem, odkładać termin wyprowadzki a dorosłość i tak Cię dopadnie, sorry. Wiadomo, że gdy w końcu się usamodzielniasz Twoim życiowym motto staje się ‘win or die’ a porażek w ogóle nie bierzesz pod uwagę. Musisz jednak wiedzieć, że nie na wszystko masz wpływ. Możesz starać się najbardziej na świecie, mieć największe marzenia i pracować najciężej a pewne sprawy i tak pójdą nie po Twojej myśli.

Życie to śmiertelna choroba a dorosłość bywa przerażająca, ale spokojnie, dasz sobie radę. Jeżeli jesteś zbyt stary, żeby cieszyć się dzieciństwem doceniaj to co masz teraz. Może wciąż jeszcze jesteś na utrzymaniu rodziców, a obowiązki związane z wychowywaniem dzieci to odległy temat. Szczęściarzu, nigdy nie będziesz wystarczająco gotowy, żeby wejść w dorosłość, więc take it easy.

Podziel się!

Podobne artykuły

Nie znaczy nie

Bardzo długo nie mogłam zrozumieć statystyk, które wskazywały na to, że większość ofiar przemocy seksualnej dobrze zna swoich oprawców. Przecież gwałcili i obmacywali obleśni faceci w ciemnych uliczkach, a nie nasi wyperfumowani i dobrze ubrani koledzy.

Dobro ma się dobrze + KONKURS z mo.ment!

Wierzę w bezinteresowność. Chce wierzyć, że ma się co najmniej tak samo dobrze jak korupcja, nieuczciwi ludzie i przemoc domowa. Wciąż spotykam ludzi, którzy są aniołami.

Dekolt do pasa, rozporek do połowy uda.

To uwalniające, kiedy zrozumiesz, że najbardziej atrakcyjna możesz być w golfie. To przychodzi z czasem, kiedy znasz już swoje ciało, ale znasz też sztuczki. Masz świadomość, że nogi to twój atut, ale nie musisz nimi załatwiać biznesów z płcią przeciwną.