Co zrobić, żeby choinka była bardziej zielona?

Ostatnio w radio prowadzący przytoczył statystyki na temat niedożywionych dzieci w Polsce. Wydały mi się porządnie zawyżone. Pomyślałam sobie, jak to możliwe skoro wokół widzę same śliczne dzieci w ciuszkach Zary?

 Dwa lata temu śmiałam się z tego, dzisiaj jest mi trochę wstyd, ale otoczenie, w którym przebywamy mocno kształtuje nasze postrzeganie rzeczywistości. Jeśli funkcjonujesz w środowisku, gdzie ludzie wożą się fajnymi furami, co trzy miesiące jeżdżą na ładne wakacje, a w środy chodzą na wybielanie zębów,, ciężko uwierzyć, że gdzieś tam jest rodzina, która nie ma co postawić na świątecznym stole. Wstydzę się tego, ale długo wyznawałam zasadę, że skoro nie widzę problemu to nie istnieje.

Wystarczyło pól godziny, żeby wygooglować kilka akcji typu szlachetna paczka i zobaczyć ogrom pracy do wykonania. To nie są pieniądze, które idą nie wiadomo gdzie – to konkretne potrzeby, a za nimi stoją konkretni ludzie. Samotna matka z czwórką dzieci, której nie stać na urządzenie świąt i starsza pani, która marzy o nowej parze butów.

 Co roku spotykając się w święta ze znajomymi, słyszę to samo ‘nie czuje tej magii, choinka jest mniej zielona, a Kevin poleciał w telewizji za szybko’. Śmiem twierdzić, że łatwiej byłoby poczuć tę magię, gdybyśmy wreszcie zrozumieli, że nie chodzi tylko o nas. Pewnie łatwiej byłoby zrozumieć, o co chodzi w świętach, gdybyśmy mniej czasu spędzali na zalando, a więcej wśród tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Istnieje opcja, że święta przeżywalibyśmy głębiej, gdyby czas poświęcony na wyszukiwanie wymyślnych prezentów przeznaczyli na kontakt z ludźmi. Zazwyczaj dają więcej radości niż przedmioty.

Możesz pokiwać głową, pomyśleć że to szczytne cele, ale jesteś tylko studentem i sam masz dużo potrzeb. Nie namawiam cię do pozbywania się oszczędności. Nawet nie wiesz ile radości dasz starszej pani mieszkającej naprzeciwko, przychodząc do niej na godzinkę z kawałkiem sernika. To są proste rzeczy, które zmieniają otoczenie. Ciężko poczuć magię świąt, gdy twoim głównym zadaniem jest wybór modelu nowego zegarka, który w tym roku masz dostać. Chodzi o coś więcej. Jeśli chcesz poczuć świąteczną magię, stań się nią dla innych. Gwarantuje Ci, poczujesz satysfakcję, której nie da się wyrazić słowami.

Podziel się!

Podobne artykuły

Zrób sobie przyjaciół

Samotność to często wybór, na który skazujemy się sami. Wracamy po pracy do domu i czekamy, aż ktoś zamówi nam pod dom taksówkę i zorganizuje ekscytujący wieczór...

Głowa pusta

Nie chce nasiąkać przekonaniami i niepotwierdzonymi faktami niczym gąbka. Chce widzieć ludzi jak puste kartki. Może znowu będę pluła sobie w brodę, bo przecież mówili i ostrzegali. A ja znów chciałam sprawdzić i wpadłam po kolana.

10 kroków do lepszego Instagrama

Nie trzeba być specjalistą od social mediów, żeby zauważyć, że Instagram rośnie w siłę i staje się bardzo ważną platformą do prezentowania swoich prac, kontaktu ze znajomymi… a coraz częściej także do sprzedaży - może więc warto w niego zainwestować?

Zjeść ciastko, mieć ciastko

Znów, chwile przed snem zadaję sobie pytanie czy można mieć wszystko. Bo przecież chcę wszystkiego. W półśnie znów próbuje zdecydować, co jest najważniejsze.