7 książek, które podkręcą twoją produktywność

Kto zjada ostatki ten piękny i gładki…

Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść..

A kto czyta książki, ten jest mądry. Tyle w temacie. Choć wyniki czytelnictwa w Polsce są bardzo mizerne to jednak półki w księgarniach uginają się od nowych tytułów, a autorów bestsellerów przybywa. Ku pokrzepieniu serca, w zestawieniu najlepiej sprzedających się książek jednej z wiodącej sieci księgarni, nie znalazłam trylogii o odcieniach szarości, a w autobusie nietrudno znaleźć zaczytanych ludzi, więc może z tym całym czytelnictwem nie jest tak źle. Dzisiaj, jak na tacy, zestawianie moich faworytów, którzy dają kopa i sprawiają, że się chce, voila.

#1 ZJEDZ TĘ ŻABĘ. 21 METOD PODNOSZENIA WYDAJNOŚCI W PRACY I ZWALCZANIA SKŁONNOŚCI DO ZWLEKANIA.

Klasyka, bestseller i podręcznik wielu menedżerów. W bardzo praktyczny sposób pokazuje w jaki sposób ugryźć tematy, które zręcznie odsuwamy na koniec kolejki. Tytułowa żaba to sprawy, do których przymierzamy się dniami i miesiącami, wciąż odkładając je na potem. Jeśli problem odkładania rzeczy na jutro jest twoim problemem, warto sięgnąć po tę pozycję, żeby uporządkować zaległe sprawy. Swoją drogą nie zapomnę klientki mamroczącej pod nosem w księgarni, że znów panuje bałagan i dział kulinarny jest gdzie indziej… 

E6636611-4D5C-4093-8282-7C194CBDB3B9

#2 THORN 

Powieść największego wyjadacza blogosfery – Jasona Hunta, której nie można wrzucić do worka z poradnikami. Jest w niej jednak coś co sprawia, że robi się dobrze na sercu i na nowo chce się ruszyć. W całkiem smaczną fabułę wpleciona jest zachęta do sięgania po większe rzeczy. Nic z klimatów prania mózgu, a raczej przyjazne klepnięcie po ramieniu. Co więcej można znaleźć w niej drugie, trzecie, a nawet piąte dno, więc to jedna z tych książek, do której warto wracać.

1E4101A1-2E95-4D24-8D52-73D9186D15D3

#3 FENOMEN PORANKA

Jedna z najbardziej odkrywczych lektur, po jaką sięgnęłam w ostatnim czasie. Autor zręcznie łączy rytuał wczesnego wstawania z odnoszeniem sukcesów w życiu. Może to zbieg okoliczności, może coś jest na rzeczy. Niczym rasowy kołcz serwuje porządną dawkę motywacji i choćbyś na co dzień wstawał dopiero na obiad, zaryzykujesz i nastawisz budzik na wcześniejszą godzinę, żeby sprawdzić czy faktycznie z rana głowa działa lepiej. Choć nadal zdarza mi się w sennym amoku wyłączyć budzik i wstać godzinę po czasie, to jednak właśnie po lekturze tej książki, zaczęłam eksperymentować ze wstawaniem o nieprzyzwoitych godzinach w wolne dni.

778AF49F-FF8A-4149-966B-F7C7E269F9E7

#4 SLOW FASHION. MODOWA REWOLUCJA

Niebezpieczna książka, po której połowa zawartości mojej garderoby wylądowała w szarych workach. Choć nie jest stricte poradnikiem o produktywności, wszystkie książki w tematyce minimalizmu pozwalają porządkować coś w głowie i naturalnie wpływają na weryfikowanie priorytetów. Ta pozycja uderza głównie w temat szafy i zmian jakie powstają, gdy decydujemy się oczyścić otoczenie ze zbędnych przedmiotów, ale minimalistyczne myślenie w naturalny sposób przenosi się na inne dziedziny życia i przynosi wiele ulgi w tym zagraconym świecie.

319230F6-F8D7-490C-9A37-90A4A0F44C6F

#5 SUKCES WBREW OCZEKIWANIOM

Jak wytłumaczyć fakt, że bogate dzieciaki mogą się pogrążyć na dnie, a osobniki z patologiczną przeszłością pną się po szczeblach kariery? Na ile nasz charakter ma wpływ na naszą przyszłość, a na ile decydują o tym nasze geny? Autor wspierając się wynikami współczesnej psychologi, w intygujący sposób tłumaczy zależności ludzkiej psychiki. Przytaczane przykłady wskazują, co tak naprawdę pozwala podnieść się nawet po najgorszych doświadczeniach. Po starej znajomości zdradziłabym wam sekret już teraz, ale nikt nie lubi spoilerów. 

 

Post udostępniony przez Weronika Kwiatkowska (@ladnezycie_com)

#6 COKOLWIEK MYŚLISZ, POMYŚL ODWROTNIE

Bardziej album z maksymami niż książka na długie wieczory, pstryczki w nos zamiast przydługich porad od serca. Autor zręcznie rzuca historiami i pytaniami, które zmuszają do skonfrontowania ze swoim sposobem myślenia. Pomocna dłoń dla tych wszystkich, którzy mają chęć na rewolucje w swoim życiu. Dla tych, którzy nie potrzebują rewolucji, ładnie wydana książka, która dobrze prezentuje się na zdjęciach.

 

Post udostępniony przez Atmosphere Design (@atmos_design)

 

#7 NOTATNIK + KALENDARZ

Jestem absolutną fanką duetu – kartka + długopis. Naprawdę wierze, że większość z nas już dawno poukładałaby wiele spraw, gdybyśmy tylko na kwadrans dziennie usiedli z notesem i spisali to co krąży nam po głowach. O zaletach spisywania swoich myśli mógłby powstać cykl wpisów, ale jedną z największych zalet jest możliwość wracania do swoich rozkmin i uświadamianie sobie, jak daleko z przodu jesteśmy. I choćbyś upierał się, że nic się nie zmienia, constans i dramat – po zerknięciu w notatnik zobaczysz, że jest dokładnie na odwrót. 

E55F247E-AD6F-444F-A8C6-B45A17837ABE

Podziel się!

Podobne artykuły