10 kroków do lepszego Instagrama

Nie trzeba być specjalistą od social mediów, żeby zauważyć, że Instagram rośnie w siłę i staje się bardzo ważną platformą do prezentowania swoich prac, kontaktu ze znajomymi… a coraz częściej także do sprzedaży - może więc warto w niego zainwestować?

Dzisiejszy wpis nie będzie o tym, czy warto bawić się w prowadzenie konta na  Instagramie, czy to próżne i etyczne kreować rzeczywistość, która często nie istnieje. Nie trzeba być specjalistą od social mediów, żeby zauważyć, że Instagram rośnie w siłę i staje się bardzo ważną platformą do prezentowania swoich prac, kontaktu ze znajomymi… a coraz częściej także do sprzedaży. Instagram przestaje być zbiorowiskiem selfie – staje się wizytówką, która może być kartą przetargową np. przy rozmowie o pracę w branży reklamowej. Tych, którzy wątpią w tę platformę odsyłam dziś z kwitkiem, a całą resztę zapraszam do lektury 10 najważniejszych punktów, które pozwolą Wam w lepszy sposób zarządzać kanałem instagramowym.

 

Post udostępniony przez Maja Kasperczak (@majczi)

1. Jakość – pierwsza i najważniejsza kwestia. Jeśli zawalasz w tym punkcie – marny Twój los! Zwróć uwagę, na kilka ważnych kwestii:

– naturalne oświetlenie – światło dzienne pozwala na miliony pięknych kombinacji

– proste kadry

– rzeczy, które znajdują się w tle (pliz, kadrując selfie zwróć uwagę, żeby nie było widać burdelu w Twoim pokoju)

– filtry, które wydobędą ze zdjęcia to co najlepsze (zapoznaj się z aplikacją VSCO lub Snapseed)

– i jakkolwiek absurdalnie to brzmi – przetrzyj raz na jakiś czas obiektyw aparatu – w cudowny sposób znikną artystyczne smugi ze zdjęć

A jeśli nie wiesz o co chodzi w fotografii instagramowej – kliknij tu i zacznij od podstaw.

Post udostępniony przez Weronika Kwiatkowska (@ladnezycie_com)

2. Spójność. Tworząc profil skup się na całej siatce – czyli 9-12 ostatnich zdjęciach, a nie tylko pojedynczych kafelkach. Traktuj swój kanał jako całość, tak jak widzą to osoby, które odwiedzają Twój kanał po raz pierwszy. Tu jeden z moich ulubionych profili i królowa spójnych treści.

Post udostępniony przez P I Ę K N A W I E Ś (@piekna_wies)

3. Regularność. Taaak bardzo ceniona po zmianie algorytmu – Instagram lubi tych, którzy są często online. Jeśli zależy Ci na coraz większej ilości obserwatorów, publikuj regularnie, ale nie częściej niż dwa razy dziennie.

Post udostępniony przez Weronika Kwiatkowska (@ladnezycie_com)

4. Hasztagi i geotagi. Jedno i drugie pozwoli Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców i tych, którzy bezpośrednio mogą być zainteresowani treściami, które publikujesz. Jeśli chodzi o hasztagi, zgodnie z obecną polityką Instagrama – można używać  trzydziestu. Co ważne, nie warto iść w kierunku najbardziej popularnych hasztagów, takie jak #love czy #friends – są one tak często używane, że Twoje zdjęcie nie ma szans na wybicie się.

Z kolei geotagi czyli oznaczanie zdjęcia w konkretnej lokalizacji sprawi, że Twoje zdjęcie trafi do puli zdjęć, które wyświetlą się użytkownikom, którzy przeglądają np. stories z danego miejsca.

Post udostępniony przez Emily Tong (@em_tong)


5. Godzina publikacji. Tak, to ma znaczenie. Instagram ma kilka „złotych godzin”, ale najlepszą opcją jest wrzucanie zdjęć o różnych godzinach i obserwowanie, kiedy aktywność Twoich obserwatorów jest największa. Pomyśl kto jest Twoją grupą docelową i zastanów się, w jakich sytuacjach przegląda Twój kanał (poranna droga do szkoły/pracy, przerwa obiadowa, a może przed snem?).

Post udostępniony przez V Y S H И Π ® (@vyshnna)

6. Zaangażowanie. Karma wraca, szczególnie na Instagramie. Chcesz nowych polubień, followersów i komentarzy? Zrób pierwszych ruch i daj się zauważyć. Obserwuj i lajkuj kanały, które potencjalne mogą być zainteresowane tym co publikujesz u siebie – istnieje duża szansa, że odwzajemnią Twoje szczodre lajki. Nie zapominaj odpowiadać na komentarze pod Twoimi publikacjami – olewanie obserwatorów nie pomoże Ci zdobyć ich serduszek.

Post udostępniony przez Natalia Kusiak (@nataliakusiak)

7. Stories.  To już nie tylko kadry, które nie są wystarczająco dobre, żeby wylądować w feedzie, ale przede wszystkim sposób na zwiększenie ruchu i sposób na nawiązanie kontaktu z obserwatorami. Gify, ankiety i pytania zadawane na poszczególnych kreacjach pozwolą Ci wejść w dyskusje z Twoimi obserwatorami. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zerknij tutaj (zapisane stories z poradami).

Post udostępniony przez Julia (@juliapalnyuk)

8. Inspiruj się. Zaparz sobie kawę, przejrzyj profile i znajdź kierunek, który najbardziej Ci odpowiada. Najlepiej stworzyć swój unikalny styl, ale to wyższa szkoła jazdy. Jeśli zaczynasz przygodę z Instagramem, skup się, żeby treści, które tworzysz były dobrej jakości – to wystarczy na dzień dobry.

Post udostępniony przez karolina (@apanas_)

9. Trendy. Obserwuj co w trawie piszczy, używaj gifów, naklejek i bądź na bieżąco z tym, jak swoje kanały prowadzą najlepsi. Wciąż i niezmiennie jednym z głównym trendów jest flat lay, zobacz jak robić to dobrze.

Post udostępniony przez Jakub Skafiriak (@jakubin)

10. Graj fair. Nie kupuj lajków ani followersów – zwróci się to przeciwko Tobie szybciej, niż mógłbyś się spodziewać.

 

Podsumowując – to od Ciebie zależy, czy Twój kanał na Instagramie będzie targowiskiem próżności czy wizytówką, którą możesz załączyć do portfolio.

PS Daleko mi do tytułu królowej instagrama, ale klikając tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda to u mnie (a jak zaczniesz mnie obserwować, to będzie mi ultra miło <3).

PS 2 Wpis powstał ze współpracy z #influencermeets i dzięki życzliwości sponsorów (Evokaii, PIKA biżuteria, Elfa Pharm PolskaWydawnictwo Edipresse Książkiktórzy zadbali o uczestników szkolenia, dzięki! <3

Podziel się!

Podobne artykuły